Jak powinien wyglądać projekt sypialni na poddaszu, aby miejsce to było nie tylko estetyczne ale przede wszystkim komfortowe? Jest to jak najbardziej możliwe, jednak podczas projektowania należy wziąć pod wagę kilka istotnych czynników, związanych choćby z układem poddasza, rozmieszczeniem okien czy rodzajem zastosowanej izolacji. To od tych aspektów w głównej mierze zależy, czy projekt spełni oczekiwania inwestora.

Pierwszą kwestią, o jakiej warto powiedzieć, jest projekt sypialni ze skosem. Taki układ ścian czy sufitu często spotykany jest na poddaszu, ponieważ kształt pomieszczeń determinowany jest przez konstrukcję dachu. Skos nie musi być jednak wadą, jeśli zostanie optymalnie zagospodarowany. Może się pod nim znaleźć na przykład łóżko czy też szafka z telewizorem. Zabudowa ściany ze skosem z kolei pozwoli na stworzenie pojemnej szafy.

Projekty sypialni ze skosami

Warto pamiętać, że projekty sypialni ze skosami, wymagają indywidualnego podejścia. Chodzi bowiem o maksymalne wykorzystanie powierzchni poddasza, a tym samym zaaranżowanie wnętrza tak, by zmieścić w nim nie tylko łóżko, ale także meble. W tym przypadku sprawdzają się doskonale zabudowy wykonywane na wymiar, o których wspomnieliśmy wcześniej. Indywidualnie projektowana zabudowa nabiera szczególnego znaczenia, gdy oprócz skosów mamy do czynienia z niewielką powierzchnią przyszłej sypialni.

Przeczytaj również:  Skorzystaj z usług dekoratorskich we Wrocławiu

Poza kwestiami związanymi z układem wnętrza, niezwykłą wagę trzeba przywiązać do jego aranżacji. W zależności od zastosowanego materiału, na ścianach można użyć estetycznej tapety, klasycznej farby czy też drewnianych płyt. Warto pamiętać o oświetleniu, które w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie światła słonecznego, odgrywa ogromną rolę. Listwy LED czy punktowe halogeny sprawdzą się w tym przypadku najlepiej, budując także oryginalny klimat sypialni.

Sypialnia na poddaszu projekt

Jak wspomnieliśmy na początku, sypialnia na poddaszu to projekt kompleksowy, który powinien uwzględniać choćby rodzaj zastosowanej izolacji. To częsty problem najwyższych kondygnacji budynków. Adaptacja poddasza na cel użytkowy powinna się więc wiązać z koniecznością wykonania termoizolacji, co można zrobić na kilka sposobów. Wykończeniem sufitu będą na przykład płyty gipsowo – kartonowe.

Właściwa izolacja zapewnia nie tylko komfort termiczny w sypialni, ale także minimalizuje hałasy dobiegające z zewnątrz. Dobrze jest więc zadbać o ten aspekt, aby korzystanie z pomieszczenia było naprawdę komfortowe, niezależnie od pory dnia czy temperatur panujących na zewnątrz. Izolacja akustyczna tłumi na przykład odgłosy padającego deszczu, które mogą być naprawdę uciążliwe, jeśli dach wykonany jest z elementów metalowych.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje zaprojektowanie mieszkania?

Urządzenie sypialni na poddaszu to bardzo dobre rozwiązanie, przenoszące pomieszczenie służące do odpoczynku na najwyższą kondygnację. Dzięki temu tworzy się swoista strefa prywatna, do której nie powinny mieć dostępu osoby postronne. Decydując się na aranżację poddasza, pamiętajcie jedynie o kilku ważnych kwestiach, aby wnętrze spełniło wasze oczekiwania.