Utarło się przekonanie, iż zaaranżowanie małych przestrzeni nie należy do zadań łatwych. Jest w tym sporo prawdy. Trzeba bowiem stale myśleć o każdym wolnym centymetrze użytkowym. Sytuacja nie różni się bardzo w przypadku projektowania przestronnego salonu. Rodzi się pytanie - jak mądrze zagospodarować pokaźną ilość miejsca, by pokój był nie tylko funkcjonalny, ale i przytulny? Najczęściej sercem salonu jest telewizor albo kominek. Nie ma jednak przeszkód, by oba te elementy łączyć ze sobą w jednym pokoju. 

Należy zaprojektować salon z kominkiem tak, by niemal całkowicie zniwelować zagrożenie pożarem. Unikajmy umieszczania kominka w bliskim sąsiedztwie z okami, a co za tym idzie – zasłonami i firanami. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Kwestią równie ważną jest komfort. O ile metraż naszego salonu na to pozwala, nie umieszczajmy telewizora oraz kominka na tej samej ścianie. Rozpalony ogień będzie rozpraszał oczy i odciągał uwagę od światła ekranu. 

Ważne kwestie projektowania salonu

Telewizor kojarzy nam się z nowoczesnością, kominek zaś z bardziej klasycznym wystrojem. Jednakże na rynku dostępna jest szeroka gama rodzajów kominków, które wpasują się idealnie w styl industrialny czy glamour. Podczas projektowania salonu możemy postawić na lustrzaną oprawę kominka lub ekstrawagancki, wolnostojący piecyk. Jeżeli nic nie odpowiada naszemu gustowi, możemy wybrać alternatywne rozwiązanie w postaci kominka elektrycznego. Jego konwencjonalny wygląd będzie spójny z niemal każdym otoczeniem.

Przeczytaj również:  Jak zaprojektować idealną sypialnię?

Projektując salon powinniśmy wybrać, który element będzie grał pierwsze skrzypce w naszym pokoju – kominek a może telewizor? Kiedy zdecydujemy się umieścić telewizor na wprost kanapy, najlepszym miejscem dla kominka będzie ściana przylegająca – prostopadła. Zabieg ten pozwoli nam cieszyć się bliskim towarzystwem obu rzeczy, równocześnie nie zaburzając wygody z ich korzystania.

Funkcjonalne projekty salonów

Pomysłów na aranżację salonu z kominkiem i telewizorem jest naprawdę sporo. Jedną z propozycji jest zabudowanie kominka w ścianie, co unowocześni nasze wnętrze i będzie kompatybilne ze sprzętem RTV. Dla fanów rustykalnych pomieszczeń też coś się znajdzie. Coraz bardziej popularnym pomysłem jest zrezygnowanie z klasycznego ekranu i zakup rzutnika multimedialnego. Wówczas, gdy nie oglądamy filmów czy seriali, ekran można złożyć i dyskretnie ukryć pod sufitem. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia.