Trendy wyznaczające kierunek współczesnej architektury wnętrz, bardzo często nawiązują do historii konkretnego budynku. Unika się więc gruntownych zmian w obiektach, wydobywając z nich to, co unikatowe i historyczne. Nie oznacza to wcale, że w tego typu budynkach nie można urządzić wnętrz nowoczesnych. Wręcz przeciwnie – umiejętna kompozycja tego, co stare ze współczesnymi materiałami czy elementami wykończeniowymi jest doskonałym zestawieniem, tworzącym indywidualny styl każdego budynku.

Warto także pamiętać, że w przypadku obiektów o znaczeniu historycznym, często kłopotem są kwestie związane z ochroną konserwatorską. Mowa o tych budynkach, które znajdują się w rejestrze zabytków. Wówczas zakres prac remontowych musi być ściśle powiązany z uzgodnieniami dokonanymi z właściwym konserwatorem. W tym przypadku również eksponuje się niektóre oryginalne elementy, tworząc stylistkę wnętrza, nawiązującą właśnie do nich.

Jak można połączyć historię z nowoczesnością?

Jednym ze sposobów na nowoczesne wnętrze w historycznym budynku jest użycie naturalnych materiałów. Chodzi przede wszystkim o drewno, ale także kamień, beton czy stal. W ten sposób powstają wyjątkowe przestrzenie, nawiązujące na przykład do stylistyki industrialnej czy minimalistycznej. Kluczowe znaczenie mają także dodatki, które muszą subtelnie tworzyć klimat wnętrza, a nie skupiać uwagę wyłącznie na sobie.

Przeczytaj również:  Jak zaprojektować idealną sypialnię?

Bardzo ważnym aspektem, dotyczącym nie tylko historycznych obiektów, ale każdego pomieszczenia, jakie chcemy zaaranżować, jest oświetlenie. Widać to szczególnie w miejscach, w których eksponujemy wspomniane wcześniej elementy nawiązujące do tradycji czy historii konkretnego obiektu. Fragmenty oryginalnego muru, sklepienie, malowidło ścienne czy elementy konstrukcyjne, odpowiednio podświetlone, zyskują dodatkową wartość estetyczną.

Stylowe mieszkanie

Warto także pamiętać, że tendencja łączenia historii z nowoczesnością obejmuje także całe budynki, które obecnie adaptowane są na cele mieszkalne. Wówczas zasadne wydaje się połączenie stylu mieszkania z ogólnym stylem budynku. Zadanie to najlepiej powierzyć projektantowi, aby osiągnąć zamierzony efekt estetyczny. Kompleksowa aranżacja przestrzeni mieszkalnej obejmować wówczas będzie także elementy dekoracyjne, wspomniane wcześniej oświetlenie oraz inne detale, mające ogromny wpływ na wygląd mieszkania.

Istotne jest osiągnięcie swoistego kompromisu pomiędzy historią, nowoczesnością a komfortem. Mieszkanie bowiem musi być wygodne i dostosowane do oczekiwań jego właściciela. Często połączenie ze sobą tych aspektów bywa wyjątkowo trudne, jednak współpraca z profesjonalistami zapewnia osiągnięcie zamierzonego efektu, a tym samym stworzenie przestrzeni estetycznej i funkcjonalnej.

Przeczytaj również:  Trudności przy aranżacji wnętrz dużych mieszkań we Wrocławiu

Aranżacja mieszkań w historycznych budynkach to zadanie wymagające zastosowania optymalnych rozwiązań projektowych. Wówczas mamy gwarancję realizacji inwestycji tak, aby odpowiadała standardom określonym przez właściciela, a jednocześnie nawiązywała do historii konkretnego obiektu.